Avenue of Stars

Barbara Bączek-Motała:

class – W21
year of birth – 1972
country – Poland
club – WKS Wawel

Selected results:
1st place JWOC 1992 – middle
1st place JWOC 1992 – long
6th place WOC 2003 – long (the best result in history for any Polish representative)
3rd place Polish Championships 2015 – ultralong
1st place Wawel Cup 2016

Tristan Bloemen:

class – M21
year of birth – 1994
country – Belgium
club – COLiege

Selected results:
1st place EYOC 2012 – sprint
4th place JWOC 2014 – sprint
10th place Franch Championships 2017 – middle

Gosswein Csaba:

class – M21
year of birth – 1985
country – Hungary
club – Dornyay SE

Selected results:
6th place JWOC 2004 – middle
24th place World Cup 2008 – middle
5th place WOC 2009 – relay

Monika Depta:

class – W35
year of birth – 1970
country – Poland/Germany
club – MKS Paulinum Jelenia Góra

Selected results:
16th place EOC 2002 – sprint
7th place WOC 2003 – relay
13th place WOC 2004 – long
5th place World Cup 2004 – long
16th Overall World Cup 2004
1st place Polish Championships 2014 – long

Daria Moskalenko:

class – W21
year of birth – 1996
country – Ukraine
club – Sävendalens AIK

Selected results:
4th place JWOC 2014 – relay
10th place JWOC 2016 – sprint

Jerzy Parzewski:

class – M65
year of birth – 1952
country – Poland
club – KU AZS WAT

Selected results:
9 times Wawel Cup winner
1st place Polish Championships 2017 – ultralong
1st place Polish Championships 2017 – sprint

Radosław Piotrowski:

class – M21
year of birth – 1996
country – Poland
club – UKS Azymut 45 Gdynia

Selected results:
1st place EYOC 2012 – relay
1st place Wawel Cup 2013
1st place Wawel Cup 2014
1st place Baltic Junior Cup 2015 – long
2nd place Polish Championships 2017 – ultralong

Rafał Podziński:

class – M21
year of birth – 1991
country – Poland
club – UKS Orientuś Łódź

Selected results:
1st place JWOC 2011 – relay
1st place Wawel Cup 2013
1st place Polish Championships 2013 – night
21st place WOC 2014 – sprint
2nd place Polish Championships 2016 – sprint

Krzysztof Rzeńca:

class – M21
year of birth – 1996
country – Poland
club – UKS Orientuś Łódź

Selected results:
2nd place EYOC 2013 – sprint
1st place Polish Championships in Cracow – sprint
1st place Polish Championships in Cracow – middle
13th place JWOC 2015 – sprint
6th place Polish Championships 2017 – sprint

Krzysztof Urbaniak:

class – M50
year of birth – 1967
country – Polska
club – Polish Orienteering Association
position – president of Polish Orienteering Association

Krzysztof Wołowczyk:

class – M21
year of birth – 1995
country – Poland
club – UNTS Warszawa

Selected results:
2nd place EYOC 2013 – long
1st place Polish Championships 2016 – ultralong
1st place Wawel Cup 2016 – III stage
6th place Czech Championships 2017 – sprint

Stanisław Wysocki:

class – M80
year of birth – 1929
country – Poland
club – KS Spójnia Warszawa

Selected results:
1st place Wawel Cup 2014
1st place Wawel Cup 2015
1st place Polish Championships 2017 – ultralong
1st place Polish Championships 2017 – sprint

Helena Zielczyńska:

class – W80
year of birth – 1927
country – Poland
club – A-To-My

Selected results:
1st place Polish Championships 2017 – ultralong
1st place Polish Championships 2017 – sprint

Mieczysław Zielczyński:

class – M80
year of birth – 1930
country – Poland
club – A-To-My

Selected results:
1st place Polish Championships 2016 – long
2nd place Polish Championships 2017 – ultralong
2nd place Polish Championships 2017 – sprint