header-image

.

Blog

Hotel Zamek Bobolice

Z przyjemnością informujemy, że do grona partnerów 7. edycji Wawel Cup dołączył Hotel Zamek Bobolice – gospodarz IV i V etapu tegorocznej imprezy.

Zawodników zapraszamy równieź do Restauracji Zamku Bobolice.

Poniżej znajdziecie kilka zdjęć i informacje dotyczących zamku. Do zobaczenia za 40 dni!

Zamek Bobolice

Zamek Bobolice zbudowany został w połowie XIV wieku z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego jako kolejna warownia strzegąca południowej granicy Państwa Polskiego. Był częścią systemu zamków (po wiekach nazwanych „Orlimi Gniazdami”), który bronił zachodniej granicy królestwa od strony Śląska.

W 1370 r., z okazji koronacji, Ludwik Węgierski nadał go Władysławowi Opolczykowi. Ten przekazał go Węgrowi, Andrzejowi Schoeny z Barlabas w 1379 r. Zamek odebrał zbrojnie w 1391 r. Władysław Jagiełło. Wielokrotnie zmieniali się właściciele zamku. W końcu XIV i XV w. Zamek należał do rodu Szafrańców, Trestków i Krezów, a w późniejszych wiekach do Chodakowskich, Męcińskich i Myszkowskich. W 1657 r. Szwedzi gruntownie zniszczyli Zamek. Po wojnach szwedzkich w XVII i XVIII w. zaczął popadać w ruinę i gdy król Jan III Sobieski w drodze z Wilanowa przez Częstochowę do Krakowa, miejsca koncentracji wojsk polskich przed odsieczą wiedeńską, w 1683 r. zatrzymał się z Bobolicach, musiał nocować w namiocie pod Zamkiem.

Pod koniec XX wieku, rodzina Laseckich – obecnych właścicieli zamku, podjęła wyzwanie uratowania tego pięknego zabytku przed całkowitą zagładą. Przy pomocy najlepszych polskich naukowców i ekspertów, przeprowadzono prace archeologiczne, zabezpieczające i rekonstrukcyjne, mające na celu uratowanie tego zabytku o narodowym znaczeniu. Po przeprowadzonych pracach rekonstrukcyjnych, Zamek Bobolice powrócił do stanu swojej dawnej świetności i stał się znów namacalną pamiątką pięknej, polskiej historii. Wszystkie prace rekonstrukcyjne Zamku Bobolice zostały sfinansowane z prywatnych środków rodziny Laseckich.

U podnóża Zamku Bobolice znajduje się Restauracja Zamek Bobolice w której serwowane są przede wszystkim lokalne produkty, które zachwycają klasyką jurajskich smaków oraz Hotel Zamek Bobolice czyli jurajska przystań, gdzie gościnę znajdzie zarówno zapracowany manager, szukająca wypoczynku rodzina, jak i przemierzający szlaki turysta.


537.!

Z przyjemnością przedstawiamy 537. zawodnika. Darmowe wpisowe tym razem otrzymuje Mateusz Wiktorowicz z LKS Górzanka Nawojowa Góra. Przypominamy również, że do końca maja obowiązuje drugi termin zgłoszeń. Zachęcamy do skorzystania z obniżonej opłaty startowej.

Skały Kroczyckie – teren

Do zawodów zostały już zaledwie niecałe dwa miesiące. Tymczasem prezentujemy fragmenty nowej mapy, na której zostanie rozegrany pierwszy etap Wawel Cup 37. – bieg klasyczny ze startu masowego. Na północnej części mapy znajdziecie wiele skał, kamieni, jaskiń czy ostańców skalnych. Występuje wyraźna rzeźba terenu. Teren w większości dobrze przebieżny. W środkowej i południowej części mapy znajdziecie dużą ilość polanek i gęstwinek oraz miejscami elementy mikrorzeźby. Występują tam również wszelkiego rodzaju formacje skalne. Sieć dróg rozwinięta. Have fun!

Katalog turystyczny

Przyjazd na Wawel Cup to dla wielu aktywny wypoczynek oraz możliwość poznania atrakcji turystycznych i przyrodniczych naszego regionu. Specjalnie dla naszych gości z zagranicy (i nie tylko) przygotowaliśmy katalog turystyczny, z miejscami, które naszym zdaniem są warte uwagi i zobaczenia! Na poniższej liście znajdziecie listę jurajskich zamków, miejsca kultu religijnego, jak i pozycje atrakcyjne ze względu na bogate walory przyrodnicze. Miłego zwiedzania!

Katalog turystyczny

Treningi

Podczas 37. edycji Wawel Cup nie może oczywiście zabraknąć możliwości skorzystania z treningów przygotowanych przez organizatora. Biorąc pod uwagę fakt, że wybierając zakwaterowanie zapewne planujecie różne miejsca, przygotowaliśmy aż 3 interesujące lokalizacje:

Złoty Potok (50.684913N, 19.410314E)

Morsko (50.554120N, 19.517966E)

Żelazko (50.415972N, 19.560464E)

Na punktach kontrolnych rozstawione będą lampiony – podobnie jak w zeszłym roku od poniedziałku do niedzieli. Mapę treningową odebrać będzie można w poniedziałek (2.07.2018) w biurze WKS Wawel – ul. Podchorążych 3 w Krakowie, a od wtorku w biurze zawodów w Kroczycach/Podlesicach. Koszt mapy to niezmiennie 5 złotych.

437.!

Rozbiliście bank! Już piątą osobą, która otrzyma darmowe wpisowe ze zgłoszonych w pierwszym terminie, jest Piotr Jabłoński z MUKS Junior Ochędzyn. Gratulacje dla numeru 437!

337.!

Wow! Wracamy do pracy po przerwie świątecznej i już możemy przedstawić Wam 337. zawodnika. Jest nim Magdalena Gorczyca z KS Hades. Gratulacje!

237.!

Zegar na naszej stronie internetowej pokazuje dokładnie 96 dni. Cieszymy się, że 237. osobę możemy wskazać dużo wcześniej niż 236. w ubiegłym roku. Tym razem darmowe wpisowe wędruje do Andrzeja Magiera z Brześci.

Wesołych Świąt!