Zamek Bobolice

Zamek Bobolice

Z przyjemnością informujemy, że do grona partnerów 7. edycji Wawel Cup dołączył Hotel Zamek Bobolice – gospodarz IV i V etapu tegorocznej imprezy.

Zawodników zapraszamy równieź do Restauracji Zamku Bobolice.

Poniżej znajdziecie kilka zdjęć i informacje dotyczących zamku. Do zobaczenia za 40 dni!

Zamek Bobolice

Zamek Bobolice zbudowany został w połowie XIV wieku z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego jako kolejna warownia strzegąca południowej granicy Państwa Polskiego. Był częścią systemu zamków (po wiekach nazwanych „Orlimi Gniazdami”), który bronił zachodniej granicy królestwa od strony Śląska.

W 1370 r., z okazji koronacji, Ludwik Węgierski nadał go Władysławowi Opolczykowi. Ten przekazał go Węgrowi, Andrzejowi Schoeny z Barlabas w 1379 r. Zamek odebrał zbrojnie w 1391 r. Władysław Jagiełło. Wielokrotnie zmieniali się właściciele zamku. W końcu XIV i XV w. Zamek należał do rodu Szafrańców, Trestków i Krezów, a w późniejszych wiekach do Chodakowskich, Męcińskich i Myszkowskich. W 1657 r. Szwedzi gruntownie zniszczyli Zamek. Po wojnach szwedzkich w XVII i XVIII w. zaczął popadać w ruinę i gdy król Jan III Sobieski w drodze z Wilanowa przez Częstochowę do Krakowa, miejsca koncentracji wojsk polskich przed odsieczą wiedeńską, w 1683 r. zatrzymał się z Bobolicach, musiał nocować w namiocie pod Zamkiem.

Pod koniec XX wieku, rodzina Laseckich – obecnych właścicieli zamku, podjęła wyzwanie uratowania tego pięknego zabytku przed całkowitą zagładą. Przy pomocy najlepszych polskich naukowców i ekspertów, przeprowadzono prace archeologiczne, zabezpieczające i rekonstrukcyjne, mające na celu uratowanie tego zabytku o narodowym znaczeniu. Po przeprowadzonych pracach rekonstrukcyjnych, Zamek Bobolice powrócił do stanu swojej dawnej świetności i stał się znów namacalną pamiątką pięknej, polskiej historii. Wszystkie prace rekonstrukcyjne Zamku Bobolice zostały sfinansowane z prywatnych środków rodziny Laseckich.

U podnóża Zamku Bobolice znajduje się Restauracja Zamek Bobolice w której serwowane są przede wszystkim lokalne produkty, które zachwycają klasyką jurajskich smaków oraz Hotel Zamek Bobolice czyli jurajska przystań, gdzie gościnę znajdzie zarówno zapracowany manager, szukająca wypoczynku rodzina, jak i przemierzający szlaki turysta.


Comments are closed.

Post navigation

  Next Post :
Previous Post :